Punkt elektryczny – co to jest i ile kosztuje?

Czesto słyszy się pytania: Jaka cena za punkt? Czym jest punkt elektryczny? Punkt z materiałem, punkt bez materiału?

Pojęcie to funkcjonuje w budownictwie mieszkaniowym. Przyjęłą się ta metoda do uproszczonego rozliczania wewnętrznych instalacji elektrycznych gdzie odległości od rozdzielnicy do kontaktów i gniazdek nie są duże.

W uproszczeniu punktem elektrycznym jest każda puszka z przewodem przygotowana pod montaż włącznika bądź gniazdka. Punnktem jest też wypust – wystający przewód do montażu lampy. Najczęściej dotyczy to etapu instalacji wykonywanego przed tynkami.

Należy w tym miejscu podkreślić że różne są też sposoby wyliczania „punktów”.

Najczęstsze rozbieżności to:

  1. Włącznik i lampa to jeden punkt czy dwa?
  2. Dwa gniazdka w ramce obok siebie to dwa czy może półtora?
  3. Włącznik podwójny (świecznikowy) i jedna lampa podzielona na dwie sekcje to ile?
  4. Zasilanie rolety i włącznik klawiszowy do podnoszenia i opuszczania – jeden czy dwa?

Zawsze warto ustalić z wykonawcą jakie ma sposoby wyliczania punktów a nie tylko samą cenę za punkt. Przykładowo dla czterech pomieszczeń w których jest włącznik i lampa na suficie wykonawca „A” może wyliczyć 4 pukty a wykonawca „B” 8 punktów.

Jako firma z wieloletnim doświadczeniem jesteśmy transparentni w tej materii.

Nasz sposób kalkulacji umieszczam na dole artykułu.

Kolejna kwestia – punkt z materiałem i bez materiału.

Za punkt z materiałem przyjmuje się wykonanie instalacji przed tynkami gdzie wszystkie materiały dostarcza wykonawca i bierze za całość pełną odpowiedzialność

W przypadku rozliczania punktów bez materiału fachowiec wykonuje fizycznie instalację ale wszystkie materiały organizuje inwestor i dostarcza na czas.

Pukt na gotowo z białym montażem.

Pojęcie to występuje najczęściej przy zakupie domów i mieszkań w stanie deweloperskim.

Zawiera wszystkie materiały instalacji podtynkowej a także osprzęt. W cenie oprócz okablowania i puszek ma dostarczone i zamontowane po tynkach gniazdka i wyłączniki.

Ile za punkt elektryczny?

Cena za punkt uzależniona jest od wielu czynników i rózni się w zależności od aktualnej sytuacji gospodarczej i rejonu kraju. Wykonawcy muszą ciągle dostosowywać się do aktualnych stawek godzinowych pracowników a także cen materiałów – głownie przewodów (miedzi).

Wyższa jest cena punktu instalacji wykonywanej w „peszlach” gdzie przewody ułożone są w rurkach w przygotowanych zagłębieniach (bruzdach), niższa przy instalacji wykonanej przewodami wtynkowymi przymocowanymi do ścian na uchwytach.

Comments are closed.