Czesto słyszy się pytania: Jaka cena za punkt? Czym jest punkt elektryczny? Punkt z materiałem, punkt bez materiału?
Pojęcie to funkcjonuje w budownictwie mieszkaniowym. Przyjęłą się ta metoda do uproszczonego rozliczania wewnętrznych instalacji elektrycznych gdzie odległości od rozdzielnicy do kontaktów i gniazdek nie są duże.
W uproszczeniu punktem elektrycznym jest każda puszka z przewodem przygotowana pod montaż włącznika bądź gniazdka. Punnktem jest też wypust – wystający przewód do montażu lampy. Najczęściej dotyczy to etapu instalacji wykonywanego przed tynkami.
Należy w tym miejscu podkreślić że różne są też sposoby wyliczania „punktów”.
Najczęstsze rozbieżności to:
- Włącznik i lampa to jeden punkt czy dwa?
- Dwa gniazdka w ramce obok siebie to dwa czy może półtora?
- Włącznik podwójny (świecznikowy) i jedna lampa podzielona na dwie sekcje to ile?
- Zasilanie rolety i włącznik klawiszowy do podnoszenia i opuszczania – jeden czy dwa?
Zawsze warto ustalić z wykonawcą jakie ma sposoby wyliczania punktów a nie tylko samą cenę za punkt. Przykładowo dla czterech pomieszczeń w których jest włącznik i lampa na suficie wykonawca „A” może wyliczyć 4 pukty a wykonawca „B” 8 punktów.
Jako firma z wieloletnim doświadczeniem jesteśmy transparentni w tej materii.
Nasz sposób kalkulacji umieszczam na dole artykułu.
Kolejna kwestia – punkt z materiałem i bez materiału.
Za punkt z materiałem przyjmuje się wykonanie instalacji przed tynkami gdzie wszystkie materiały dostarcza wykonawca i bierze za całość pełną odpowiedzialność
W przypadku rozliczania punktów bez materiału fachowiec wykonuje fizycznie instalację ale wszystkie materiały organizuje inwestor i dostarcza na czas.
Pukt na gotowo z białym montażem.
Pojęcie to występuje najczęściej przy zakupie domów i mieszkań w stanie deweloperskim.
Zawiera wszystkie materiały instalacji podtynkowej a także osprzęt. W cenie oprócz okablowania i puszek ma dostarczone i zamontowane po tynkach gniazdka i wyłączniki.
Ile za punkt elektryczny?
Cena za punkt uzależniona jest od wielu czynników i rózni się w zależności od aktualnej sytuacji gospodarczej i rejonu kraju. Wykonawcy muszą ciągle dostosowywać się do aktualnych stawek godzinowych pracowników a także cen materiałów – głownie przewodów (miedzi).
Wyższa jest cena punktu instalacji wykonywanej w „peszlach” gdzie przewody ułożone są w rurkach w przygotowanych zagłębieniach (bruzdach), niższa przy instalacji wykonanej przewodami wtynkowymi przymocowanymi do ścian na uchwytach.
Comments are closed.